-
Podsumowanie spotkania w Gdańsku
Samorządowcy z województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego, ekolodzy, eksperci ds. zielonej energii - podczas spotkania w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku - zadeklarowali wspólną pracę na rzecz dalszej współpracy na rzecz demokracji energetycznej.
-
Demokracja energetyczna w Europejskim Centrum Solidarności
02 grudnia 2015 r. (środa), godz. 11.00-15.00, Europejskie Centrum Solidarności, plac Solidarności 1 Gdańsk (III piętro, sala nr 5)
-
Nowa publikacja "Demokracja energetyczna"
Zapraszamy do lektury drugiego wydania publikacji „Demokracja Energetyczna” autorstwa Dariusza Szweda i Beaty Maciejewskiej, wydanej przez Zielony Instytut przy wsparciu warszawskiego biura Fundacji im. Heinricha Bölla.
-
Słupsk może być miastem z zieloną energią. Wywiad z Beatą Maciejewską
Rozmowa "Głosu Pomorza" z Beatą Maciejewską, pełnomocnikiem prezydenta Słupska ds. zielonej modernizacji.
-
D. Szwed: Powinniśmy demokratyzować energetykę
Potrzebujemy takiej polityki, żeby niszczenie środowiska stało się nieopłacalne - mówi Dariusz Szwed w wywiadzie dla portalu OZE.pl
-
Szwed i Biedroń w Sejmie: Pakiet klimatyczno-energetyczny UE 2030 korzystny dla obywateli i samorządów. Powołujemy Instytut Zielonej Energii
23 października w Sejmie odbyła się konferencja Roberta Biedronia (poseł na Sejm RP) i Dariusza Szweda – członków Rady Programowej Zielonego Instytutu. Przedstawiono stosunek ZI do negocjowanego w Brukseli Pakietu Klimatycznego. Robert Biedroń zaprezentował również powołany przez niego w Słupsku Instytut Zielonej Energii.
-
Kraków, 18.10: Seminarium na temat społecznych projektów w obszarze energetyki odnawialnej dla Polski i Regionu Karpackiego
Głównym organizaotrem jest REScoop 20-20-20: konsorcjum dwunastu międzynarodowych organizacji, które połączyły swoje siły na rzecz zwiększenia liczby społecznych projektów w obszarze energetyki odnawialnej w Europie.
-
-
Demokracja energetyczna w Lęborku
20 PAŹDZIERNIKA 2014 (poniedziałek)18.00 -20.00 Perła Lęborska, ul. Kossaka 90, LĘBORK
-
Energetyka odnawialna w samorządzie czyli co może lokalna władza – webinarium Demokracji energetycznej
17 października (piątek) 2014 – godz. 10:00-12.00 Serdecznie zapraszamy kandydatów i kandydatki w wyborach samorządowych, a także wyborców zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii na webinarium poświęcone kształtowaniu polityki energetycznej na szczebli lokalnym.
-
"Tani węgiel" czy energetyczna wolność
Przeciwdziałanie rozgrywaniu „bronią energetyczną” przez rząd Rosji np. poprzez wspólne negocjacje warunków importu surowców nie jest politycznie realne. Musimy przechodzić na lokalne, niewyczerpywalne zasoby energii - pisze Dariusz Szwed.
-
Demokracja energetyczna kontra Grupa Trzymająca Węgiel
Coś się w Polsce definitywnie skończyło i jednocześnie utrwaliło: niechęć do klasy politycznej zdaje się już być całkowicie usprawiedliwiona. Brak zaufania do państwa i jego bluzgających gąb. Słowa wypowiadane w sejmowych i rządowych budynkach odbijają się już tylko same od siebie, są bez znaczenia: ping-pong, ping-pong, ping-pong. Cała rzeczywistość jest na zewnątrz - piszą: Dariusz Szwed i Beata Maciejewska
-
Rozwiązywanie konflktów lokalnch związanych z nowymi inwestycjami energetycznymi - webinarium
Serdecznie zapraszamy na webinarium pt.: rozwiązywanie konfliktów lokalnych związanych z nowymi inwestycjami energetycznymi. 24 czerwca 2014 (wtorek) – godz. 14:00-16.00
-
Nowe inwestycje energetyczne, a konsultacje społeczne – webinarium Demokracji energetycznej
Serdecznie zapraszamy na webinarium pt. Nowe inwestycje energetyczne, a konsultacje społeczne. Skupiać się ono będzie na inwestycjach w odnawialne źródła energii (OZE) m.in. farmy wiatrowe czy solarne.
-
Demokracja energetyczna na Śniadaniu na Trawie w Toruniu
Demokracja energetyczna będzie jednym z "głównych dań" Śniadania na Trawie w Toruniu, 14 czerwca na Rynku Nowomiejskim.
-
Demokracja energetyczna w Stegnie
Zapraszamy 26 maja na warsztaty dotyczące inwestycji energetycznych w Stegnie.
-
Energia, zasoby i społeczeństwo
"Energia, zasoby i społeczeństwo" to tytuł dyskusji, która odbędzie się podczas międzynardowego spotkania w Krasnogrudzie w dniach 21-23 maja. Spotkanie poświęcone będzie systemowi rządów i demokracji.
-
Demokracja energetyczna na Kongresie Kobiet
Zapraszamy do udziału w dyskusji na temat roli kobiet w demokracji energetycznej, współorganizowanej przez Zielony Instytut, z udziałem Beaty Maciejewskiej.
-
Demokracja energetyczna w Trzebini
Spotkanie na zaproszenie burmistrza Trzebini na temat korzyści płynących z energetyki odnawialnej 04 kwietnia 2014 r. z udziałem radnych i przedsiębiorców.
-
Demokracja energetyczna w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu
Spotkanie na zaproszenie marszałka woj. świętokrzyskiego na temat nowych aspektów rozwoju energetyki odnawialnej.
-
Demokracja energetyczna w Starostwie Powiatowym w Gliwicach
Spotkanie nt. demokracji energetycznej na zaproszenie zarządu powiatu gliwickiego i radnej Sejmiku Śląskiego Małgorzaty Tkacz-Janik z udziałem polityków z powiatu i przedsiębiorców.
-
Konferencja pt. „Tak dla demokracji energetycznej, Nie dla polskiej Fukushimy”, Warszawa 11.03.2014
W trzecią rocznicę katastrofy elektrowni jądrowej Fukushima I w Japonii zapraszamy do Sejmu na konferencję pod matronatem Wicemarszałkini Wandy Nowickiej.
-
Demokracja energetyczna w Chojnicach, 6.02.2014
Spotkanie w Urzędzie Gminy Chojnice połączone z prezentacją urządzeń solarnych.
-
Demokracja energetyczna w Choczewie, 04.02.2014
Spotkanie z mieszkańcami – w tym radnymi – gminy Choczewo, która została wskazana jako jedna z możliwych lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce.
-
Zielony Instytut i branża PV apeluje o zajęcie się ustawą o OZE
Uczestnicy spotkania Związku Pracodawców Branży Fotowoltaicznej skrytykowali prawne, ekonomiczne i systemowe ograniczenia w rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce, w tym szczególnie branży solarnej. Jako niezadowalający określili nie tylko obecny projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, ale także stosunek rządzących do kwestii OZE i idei prosumenta.
-
Konferencja: Premierze, uwolnij odnawialną energię Polaków!
Na odbywającej się 17 stycznia w Sejmie konferencji prasowej Zielony Instytut i Twój Ruch wspólnie zaapelowały do premiera o prawdziwe, a nie udawane wsparcie dla odnawialnych źródeł energii i demokracji energetycznej w Polsce.
-
Protest przeciwko opóźnieniom w uchwaleniu ustawy o OZE
Piątego grudnia minęły już trzy lata od kiedy Polska, na mocy dyrektywy UE, powinna była wprowadzić prawo dotyczące odnawialnych źródeł energii. Z powodu wieloletnich opóźnień Polsce grozi nie tylko kara 133 tysięcy euro za każdy dzień zwłoki. Brak ustawodawstwa hamuje rozwój odnawialnych źródeł energii i uniemożliwia uniezależnienie się obywateli od koncernów energetycznych.
-
Demokracja energetyczna w Międzyzdrojach, 28.11.2013
Serdecznie zapraszamy lokalnych polityków, edukatorów, reprezentantów nauki, biznesu i administracji publicznej oraz zainteresowanych mieszkańców na spotkanie pt. "Demokracja energetyczna" na temat korzyści z rozproszonej energetyki odnawialnej.
-
Warsztaty demokracji energetycznej w Mielnie 27 listopada
Serdecznie zapraszamy mieszkańców, lokalnych polityków, reprezentantów biznesu i administracji na otwarte spotkanie pt.„Demokracja energetyczna” na temat korzyści z rozproszonej energetyki odnawialnej. Spotkanie odbędzie się pod patronatem Olgi Roszak-Pezały - wójta gminy Mielno.
-
Konferencja "Japonie bez atomu? Społeczeństwo żąda zmiany - lekcja dla Polski
18 listopada 2013 roku odbyła się w Sejmie konferencja pt. "Japonia bez atomu? Społeczeństwo żąda zmiany - lekcja dla Polski". Na temat sytuacji w Japonii i jej implikacji dla Polski wypowiadali się: współprzewodnicząca Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim Rebecca Harms, Wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, Posłanka Anna Grodzka (Twój Ruch), Poseł Ryszard Kalisz (Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska), japoński naukowiec Yasuhiro Igarashi i Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu.
-
Warsztaty „Szanse i zagrożenia dla upowszechnienia OZE w Europie
6 listopada odbyły się warsztaty „Szanse i zagrożenia dla upowszechnienia Odnawialnych Źródeł Energii w Europie” organizowane przez Stowarzyszenie Warszawa w Europie przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg. Paneliści z różnych krajów Europy dzielili się na nich doświadczeniami z OZE w swoich krajach.
-
Demokracja energetyczna w Krakowie, 1.10.2013
Spotkanie zorganizowane w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, skoncentrowane na rozproszonej energetyce opartej OZE, nowych formach własności energii oraz rozwojowi zielonej gospodarki i zielonych miejsc pracy w perspektywie 2014-2020 r.
-
Demokracja energetyczna w Częstochowie 30.09.2013
Spotkanie pod patronatem prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka z udziałem administracji urzędu miasta, firm energetycznych oraz polityków.
-
Demokracja energetyczna w Szczyrku 27-28.09.2013
Dwudniowe warsztaty dla multiplikatorów w Szczyrku pod patronatem burmistrza Szczyrku Wojciecha Bydlińskiego.
-
Demokracja energetyczna we Władysławowie
W dniach 14-15.06 odbędą się dwudniowe warsztaty z demokracji energetycznej pod patronatem burmistrzyni Władysławowa, Grażyny Cern, prowadzone m.in. przez Dariusza Szweda i Beatę Maciejewską z Zielonego Instytutu a także ekspertów ds. energetyki wiatrowej i solarnej oraz spółdzielni energetycznych.
-
Demokracja energetyczna w Elblągu 08.05.2013
W maju odbyły się trzy spotkania nt. demokracji energetycznej – przedstawiciele organizatorów: Zielonego Instytutu i Fundacji Przestrzenie Dialogu, wraz z ekspertami zajmującymi się energetyką odnawialną odwiedzili pomorskie miejscowości: Słupsk, Nową Wieś Lęborską i Elbląg. Każde ze spotkań zgromadziło kilkadziesięciu uczestników, wśród których byli przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych, samorządowcy, przedsiębiorcy i mieszkańcy, zainteresowani rozwojem sektora OZE w ich miejscowościach.
-
Demokracja energetyczna w Nowej Wsi Lęborskiej, 07.05.2013
Spotkanie z mieszkańcami, radnymi i działaczami i przedsiębiorcami Nowej Wsi Lęborskiej pod patronatem wójta gminy.
-
Demokracja energetyczna w Słupsku, 06.05.2013
Otwarte spotkanie z mieszkańcami Słupski i powiatu słupskiego z udziałem radnych i reprezentantów uczelni.
-
Demokracja energetyczna we Władysławowie, 16.04.2013
„Energia ze słońca i wiatru - z korzyścią dla indywidualnych odbiorców i lokalnej społeczności” – to hasło otwartego spotkania nt odnawialnych źródeł energii i możliwości ich wykorzystania przez indywidualnych odbiorców i lokalne społeczności.
-
Debata „Polityka energetyczna i zielona gospodarka” w Warszawie, 12. 12. 2012
„Polityka energetyczna i zielona gospodarka. Wyzwania dla polskiej socjaldemokracji” - debata organizowana w Sejmie RP z udziałem m.in. Beaty Maciejewskiej
-
Demokracja energetyczna w Krakowie, 27.11.2012
Spotkanie koncentruje się na oszczędzaniu energii, efektywności energetycznej, rozwoju rozproszonej energetyki odnawialnej oraz budowania inteligentnych sieci energetycznych i energetyki prosumenckiej.
-
Demokracja energetyczna w Gdańsku, 22.10.2012
Debata w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście z udziałem posła Roberta Biedronia i Beaty Maciejewskiej – dyrektorki Fundacji Przestrzenie Dialogu, koncentrująca się na polityce energetycznej rządu i określeniu działań, jakie należy podejmować, by osiągnąć w Polsce zrównoważony model energetyczny.
-
Demokracja energetyczna w Warszawie, 26. 09. 2012 r.
Spotkanie promujące demokrację energetyczną, którego punktem wyjścia jest 10-minutowy film edukacyjny.
-
Demokracja energetyczna w Szczecinie, 04.09.2012
Premierowa prezentacja 10-minutowego filmu edukacyjnego pt. Demokracja energetyczna” połączona z debatą.
-
Debata pt. „Atomowy Koszalin?”, 22.05.2012
Publiczna debata z serii Demokracji energetycznej, organizowana w ramach II Festiwalu KOSZART w Koszalinie, związana z potencjalną lokalizacją elektrowni jądrowej w gminie Mielno w bliskiej odległości Koszalina.
-
Demokracja energetyczna w Gdyni, 26.03.2012
Debata z udziałem reprezentantów pomorskiej sceny politycznej dotycząca strategii energetycznej dla Pomorza.