Demokracja Energetyczna

Konferencja "Japonie bez atomu? Społeczeństwo żąda zmiany - lekcja dla Polski

18 listopada 2013 roku odbyła się w Sejmie konferencja pt. "Japonia bez atomu? Społeczeństwo żąda zmiany - lekcja dla Polski". Na temat sytuacji w Japonii i jej implikacji dla Polski wypowiadali się: współprzewodnicząca Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim Rebecca Harms, Wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, Posłanka Anna Grodzka (Twój Ruch), Poseł Ryszard Kalisz (Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska), japoński naukowiec Yasuhiro Igarashi i Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu.


Marszałkini Wanda Nowicka otworzyła konferencję nawiązując do tragedii Czarnobyla i Fukushimy.

Rebecca Harms przypomniała, że Niemcy planowali odejście od atomu na długo przed Fukushimą. Ta katastrofa była jednak zaskoczeniem nawet dla przeciwników energetyki jądrowej. Okazała się katastrofą bez precedensu, na której skutki nie można znaleźć rozwiązania.

Posłanka Anna Grodzka przypomniała o dotąd nierozwiązanym problemie ze zużytym paliwem jądrowym. Podkreśliła, że energetyka jądrowa jest po prostu nieopłacalna.

Japoński naukowiec Yasuhiro Igarashi opowiadał o kłamstwach i manipulacjach związanych z energetyką jądrową, jakimi karmione było japońskie społeczeństwo przed awarią. Mówił także o analogiach do sytuacji Polski.

Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu podkreślił, że błędem rządzących jest nie tylko forsowanie na siłę programu atomowego, ale także blokowanie ustawy o odnawialnych źródłach energii, co uniemożliwia prawdziwą niezależność energetyczną.

Zdjęcia z wydarzenia

Relacja z iTV Sejm

Wideo z konferencji prasowejdo góry