Demokracja Energetyczna

Kraków, 18.10: Seminarium na temat społecznych projektów w obszarze energetyki odnawialnej dla Polski i Regionu Karpackiego

Głównym organizaotrem jest REScoop 20-20-20: konsorcjum dwunastu międzynarodowych organizacji, które połączyły swoje siły na rzecz zwiększenia liczby społecznych projektów w obszarze energetyki odnawialnej w Europie.


10.00 – 11.15 Wprowadzenie

Łukasz Pytlinski zaprezentuje Stowarzyszenie The Krakow Institute for Sustainable Energy.

Dirk Knapen opisze założenia projektu REScoop 20-20-20. Wraz z przedstawicielami zachodnioeuropejskich społecznych projektów energetycznych, przedstawi doświadczenia związane z proektami dotyczącymi energii odnawialnej, dostaw oraz oszczędności energii i zarządzania sieciami. Zaprezentuje też projekt WISE dotyczący budowy lokalnego poparcia dla energetyki wiatrowej.

Paulina Kozubek zaprezentuje Polską Sieć Energie Cités, Porozumienie Burmistrzów oraz działania polskich gmin z zakresu efektywności energetycznej.

Beata Maciejewska przedstawi projekt Demokracja Energetyczna oraz działalność Zielonego Instytutu.

Marina Petrović z UNDP Croatia zaprezentuje organizację European Sustainable Energy Youth Network, która z pomocą Fundacji Heinricha Boella została założona w Niemczech, Chorwacji, Grecji i Serbii.

11.30 – 12.45 Energia odnawialna w rękach lokalnych grup Daniele Domanin z Societá Cooperativa Elettrica Gignod w mieście Aosta wyjaśni, w jaki sposób zorganizowana jest dostawa energii dla w 100% zielonej wioski położonej we włoskich Alpach.

Tomasz Koprowiak z Kisielic, polskiej wsi, która została nagrodzona przez Unię Europejską nagrodą ManagEnergy Award 2014 za wybitne osiągnięcia w zakresie lokalnych i regionalnych projektów energetycznych, zaprezentuje swoją działalność.

Arnold Rabiega ze Spółdzielni Nasza Energia przedstawi, w jaki sposób ich powstawała niedawno założona, pierwsza polska spółdzielnia energetyczna.

Mak Dukan z Zelena Energetska Zadruga podzieli się swoimi doświadczeniami z prowadzenia licznych projektów REScoop w Chorwacji, szczególnie historią pilotażowego projektu na wyspie Krk i crowdfundingu w Kaštela.

12.45 – 14.00 Lunch

14.00 – 14.30 Finansowanie społecznych projektów energetycznych

Miroslav Mojzis z CEE Bankwatch Network przedstawi możliwości finansowania dla społecznościowych projektów energetycznych w krajach Europy Centralnej i Wschodniej i mówi korzyści i bariery ich realizacji.

Julia Krzyszkowska z CEE Bankwatch Network opowie o potencjale i dostępności funduszy unijnych na mikro i małe projekty energetyczne w Polsce.

14.30 – 16.15 Rozmowy z prelegentami w rotacyjnych grupach

16.15 – 16:30 Wnioski i podsumowanie dnia

16.30 – 17.00 Koktajl na zakończenie

Link do rejestracji tutaj

Seminarium skierowane jest do:

Mieszkańców zainteresowanych aktywnością REScoop

Przedstawicieli władz lokalnych i krajowych

Zarządzających lokalnymi przedsięwzięciami typu REScoop

Przedstawicieli sektora energii odnawialnych

Data: Sobota, 18 października 2014 (10:00 – 17:00)

Lokalizacja: Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15, Kraków – Mapa

Organizatorzy:

REScoop 20-20-20: konsorcjum dwunastu międzynarodowych organizacji, które połączyły swoje siły na rzecz zwiększenia liczby społecznych projektów w obszarze energetyki odnawialnej w Europie. 

Stowarzyszenie The Krakow Institute for Sustainable Energy

CEE Bankwatch Network

Kontakt

Dirk Knapen - dirk.knapen@rescoop.bedo góry