Demokracja Energetyczna

Szwed i Biedroń w Sejmie: Pakiet klimatyczno-energetyczny UE 2030 korzystny dla obywateli i samorządów. Powołujemy Instytut Zielonej Energii

23 października w Sejmie odbyła się konferencja Roberta Biedronia (poseł na Sejm RP) i Dariusza Szweda – członków Rady Programowej Zielonego Instytutu. Przedstawiono stosunek ZI do negocjowanego w Brukseli Pakietu Klimatycznego. Robert Biedroń zaprezentował również powołany przez niego w Słupsku Instytut Zielonej Energii.


Szwed zaprezentował panel fotowoltaiczny jako symbol zielonej energii. „Taki panel może zabezpieczyć nam przyszłość. (…) Zależy ona w bardzo dużym stopniu od samorządów i społeczeństwa obywatelskiego”.

Odnosząc się do koncepcji powołania Instytutu Zielonej Energii w Słupsku, Szwed zaznaczył, że Słupsk ma ogromne szanse stania się liderem zielonej energii w Polsce ze względu na warunki nasłonecznienia i uwiatrowienia. „Cały region Pomorza można nazwać zagłębiem wiatru i słońca” – dodał przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu. Zdaniem Szweda region Środkowego Pomorza jest zaniedbany przez rządzących. „Mamy tam do czynienia z ogromną skalą ubóstwa energetycznego. Ludzie płacą ogromne rachunki za prąd, ciepło, paliwo do swoich samochodów” – powiedział.

Według Szweda baza naukowa regionu i ogromny kapitał ludzki sprawia, że Słupsk jest świetnym miejscem na powołanie Instytutu Zielonej Energii.

Szwed skrytykował dotacje dla energetyki węglowej, w sytuacji, gdy nie idzie za tym wsparcie dla zielonej energii. Jako priorytet określił rozwijanie polskich zielonych technologii i zwiększenie efektywności energetycznej. Jego zdaniem, zmniejszyłoby to uzależnienie od Rosji, a zarazem przyczyniłoby się do poprawy sytuacji gospodarczej kraju. „Zamiast importować źródła energii moglibyśmy produkować je sami i oszczędzać pieniądze”.

Robert Biedroń stwierdził, że ewentualne weto Polski dla pakietu klimatycznego nie rozwiąże naszych problemów. „Polska niewiele zrobiła, żeby zdywersyfikować nasze źródła produkcji energii. Zmarnowane zostały lata, kiedy mogliśmy wprowadzić ustawę o odnawialnych źródłach energii i poprzez nią promować alternatywę” – dodał Biedroń. Jego zdaniem z tej opieszałości wynika osamotnienie Polski w UE ws. energetycznych. „Kuriozalne jest to, że w Polsce nie ma kierunków studiów, które kształcą specjalistów w zakresie zielonej energii” – stwierdził. ”Inwestycje w zieloną energię spowodują powstanie tysięcy miejsc pracy” – podsumował Szwed.

Cała konferencja do obejrzenia na stronie Sejm RP.do góry