Demokracja Energetyczna

Demokracja energetyczna w Gdańsku, 22.10.2012

Debata w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście z udziałem posła Roberta Biedronia i Beaty Maciejewskiej –  dyrektorki Fundacji Przestrzenie Dialogu, koncentrująca się na polityce energetycznej rządu i określeniu działań, jakie należy podejmować, by osiągnąć w Polsce zrównoważony model energetyczny.


Zapraszamy w poniedziałek 22 października o godz. 18.00 na debatę o demokracji energetycznej do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku, II p.).

Spotkanie otworzą: Robert Biedroń – poseł na Sejm RP; Beata Maciejewska – Fundacja Przestrzenie Dialogu.

Zapraszamy do wspólnej rozmowy. Przedyskutujmy wspólnie dotychczasową politykę energetyczną rządu i zastanówmy się, jakie działania podejmować, by osiągnąć w Polsce zrównoważony model energetyczny.

Zaledwie 27,9 proc. mieszkańców Pomorza opowiada się za budową na terenie naszego regionu elektrowni atomowej. Ponad 53 proc. respondentów dostrzega zagrożenia w związku z budową elektrowni atomowej i nie popiera jej – doniosły ostatnio media. Czy jednak spadające słupki poparcia mają wpływ na postawę i decyzje rządzących? Kto decyduje o modelu energetycznym? Gdzie jest demokracja? Jakie są alternatywy dla energii jądrowej?

Punktem wyjścia do dyskusji będzie 10-minutowy film Demokracja energetyczna, który w przystępny i spójny sposób prezentuje nowe zjawisko o globalnym zasięgu, które może być udziałem każdego i każdej z nas.

Demokracja energetyczna to cykl debat, warsztatów i spotkań, a także produkcja materiałów edukacyjnych na temat tytułowej demokracji energetycznej. Jej cechami są m.in. rozproszenie źródeł energii, szeroki udział społeczny w jej wytwarzaniu, produkcja i konsumpcja zgodna z regułami zrównoważonego rozwoju. Demokracja energetyczna jest alternatywą dla monopolu energetycznego koncernów i bezwzględnego wykorzystywania zasobów naturalnych. Projekt realizowany przez Fundację Przestrzenie Dialogu w 2012r. w partnerstwie z Fundacją im. Róży Luksemburg w Polsce i Fundacją Zielony Instytut.

Organizatorzy spotkania:
Fundacja Przestrzenie Dialogu, Zielony Instytut, Fundacja im. Róży Luksemburg – Przedstawicielstwo w Polsce, Krytyka Polityczna Trójmiasto

Zobacz zdjęcia z wydarzeniado góry