Demokracja Energetyczna

Zagłębie słońca i wiatru

Dzisiaj (6.02) w Urzędzie Gminy w Chojnicach odbyło się spotkanie pn.”Demokracja energetyczna”. W trakcie spotkania zaprezentowano praktyczne strony energetyki opartej na odnawialnych źródłach, możliwości pozyskiwania środków, a także formy własności energii.


Zanim rozpoczęła się konferencja przed budynkiem Starostwa Powiatowego odbyło się małe reality show. Michał Kitkowski ekspert w dziedzinie energetyki solarnej zaprezentował jak działa bateria słoneczna. - Czteroosobowa rodzina, aby wytworzyć energię na swoje potrzeby powinna zainstalować 12 paneli słonecznych. Jest to koszt około 24 tys. zł. Żywotność baterii sięga nawet do 50 lat – tłumaczył Kitkowski.

Wiadomo, że w polskich realiach na taki wydatek może pozwolić sobie mało która rodzina. Tymczasem na zachodzie całe społeczności angażują się w odnawialne źródła energii (OZE). W Niemczech stale rośnie liczba prosumentów, czyli osób które jednocześnie produkują i konsumują energię, a jej nadwyżki sprzedają.

W Polsce OZE mają silnych przeciwników w koncernach energetycznych, te bowiem zdają sobie sprawę, że sieci rozproszonej energetyki mogą być początkiem ich końca. - Nasz rząd przez trzy lata nie potrafił przyjąć ustawy o promocji OZE i promocji rozproszonej energetyki, natomiast przeznaczył 12 mld zł na tak zwaną biomasę, czyli łupiny kokosowe z Brazylii. A przecież można było te pieniądze podzielić i po 10 tys. zł dołożyć gospodarstwom domowym na zakup paneli słonecznych – mówił Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu.

Na silne lobby koncernów energetycznych jest jednak lekarstwo. To transformacja energetyczna na poziomie lokalnym. - Wiatr i słońce to moje pieniądze. Traktujmy obywateli jak inwestorów. Jeśli przekonają się, że OZE przekładają się na stan ich portfela, to szum wiatraków nie będzie już tak przeszkadzał, może nawet stanie się jak muzyka – mówiła prezeska Fundacji Przestrzenie Dialogu Beata Maciejewska.

Prelegenci, którzy wystąpili podczas dzisiejszego spotkania dziękowali wójtowi Zbigniewowi Szczepańskiemu i prezesowi „Wspólnej Ziemi” Radosławowi Sawickiemu za zaproszenie do Chojnic i otwarcie na politykę OZE. - Ja nazywam Pomorze zagłębiem morza i wiatru, macie tu wspaniałe warunki, korzystajcie z tego – powiedział Dariusz Szwed.do góry